top of page
Nature Class

Teooria ja metoodika

Põhjus, miks alustasime just sellise mõõtevahendi arendamist tulenes koonduvalt mitmest probleemist, millega õpetajatena igapäevatööd kokku puutume. Toon välja tähtsamad probleemkohad, mida õppevahendi abil vähendada saab. 
​
​
Enamikes Eesti koolides on vaheldusrikaste õppekeskkondade pakkumine raskendatud ruumipuuduse ja rahaliste ressursside tõttu. Oma õppevahendiga soovime suurendada õuesõppe hulka, et õpilased saaksid mitmekülgsemate õpikogemuste osaliseks. â€‹
​​
​
Sageli leiavad õpetajad, et uue õppevahendi tundma õppimiseks ja sellele kasutusvõimaluse loomiseks läheb tüütult palju aega ja lihtsam on jääda tavapäraste juba tuttavate vahendite ning meetodite juurde. Soovisime, et õppevahendiga kaasneks mugavus, mis innustaks õpetajat õpilastega õue minema. Selle tarbeks koostasime juurde algsed näidismaterjalid ja tunnikavad I kooliastmele, millega saavad tutvuda ka II , III ja gümnaasiumi kooliastme õpetajad, et tunde temaatiliselt enda vajaduse järgi kohandada. 
​
Riiklik õppekava
Oma õppevahendi väljatöötamisel lähtusime suuresti põhikooli riiklikust õppekavast, milles on välja toodud erinevad aspektid, mida saab toetada antud õppevahendit kasutada. 
Õppevahend on eelkõige suunatud algklassi õpilastele, kuid seda saab mitmekülgselt kasutada nii põhikooli kui ka gümnaasiumi astmes. 


Väljavõtted RÕK-ist koos selgitustega
§ 7.   I kooliastmes taotletavad pädevused: 

Tahab õppida, tunneb rõõmu teadasaamisest ja oskamisest, oskab õppida üksi ning koos teistega, paaris ja rühmas.
Õppevahend suurendab õpilastes õpimotivatsiooni, sest nad saavad kasutada midagi vaheldust pakkuvat. Antud väide leidis kinnitust kõikidel õpilastega läbi viidud näidistundidel. Õpilased olid motiveeritud täitma tööülesannet ja selgelt oli märgata neis elevust ja õppimisrõõmu.  
Mõõtealuse puhul on tegemist vahendiga, mis on eelkõige mõeldud grupis või paaris kasutamiseks, seega toetab see sotsiaalsed ja suhtluspädevusi, mis on osa RÕK-is välja toodud üldpädevustest. 
 
Arvutab ning oskab kasutada mõõtmiseks sobivaid abivahendeid ja mõõtühikuid erinevates eluvaldkondades eakohaseid ülesandeid lahendades. 
Mõõtelaud aitab integreerida matemaatikat ja loodusõpetust, kuid ka eesti keelt, inimeseõpetust, kehalist kasvatust ja infotehnoloogiat. Mõõtelaua mõõdustik aitab õpilastel tajuda reaalsete taimede suurust, korrates seeläbi üle ühikud. Tunnitegevustesse saab lisada ka näiteks ühikute teisendamise kui käsil on detsimeetri õppimine. Matemaatika tunnis saab kogutud andmete põhjal koostada diagramme, tekst- ja probleemülesandeid.
​
Käitub loodust hoidvalt.
Välistööd annavad suurpärase võimaluse käsitleda keskkonnahoiu teemat, toetades sellega kodanikukasvatust. Relevantseks saavad teemad nagu: taimede niisama üleskiskumine, prügi ja taaskasutamine ning ka käitumine looduses. 
 
Oskab sihipäraselt vaadelda, erinevusi ja sarnasusi märgata ning kirjeldada; oskab esemeid ja nähtusi võrrelda, ühe-kahe tunnuse alusel rühmitada ning lihtsat plaani, tabelit, diagrammi ja kaarti lugeda. 
Vaatlemine ja seejärel võrdlemine on oluline osa keelelisest arengust, mida saab õppevahendit kasutades toetada. Mõõtevahend aitab visualiseerida ja täpselt kindlaks määrata suuruste vahe. Lisaks on toetavaks abimaterjaliks kaane tagumisele küljele prinditud puu lehtede kujutised, mille abil õigeid lehti tuvastada ja võrrelda. Selle omaduse tõttu on on mõõtealus mitmekülgne ja seda saab kasutada ka esimeses klassis, kui mõõdustik ei ole lastel veel täiesti selge. Alates II kooliastmest tegeletakse õppeprogrammis aritmeetilise keskmise leidmisega. Selle tarbeks saab just mõõtealuse abil koguda palju andmeid (nt mõõta ära 10 lehte ja leida nende keskmine pikkus ja laius). Matemaatika tunnis saab kogutud andmete põhjal koostada diagramme, tekst- ja probleemülesandeid jpm.

Tunneb rõõmu liikumisest.
Õuesõpe toetab igakülgselt laste liikumisvajadust. Otsides erinevaid taimi liiguvad õpilased aktiivselt ringi ja saavad seeläbi märkamatult parajat füüsilist koormust. Soovi korral saab loodusõpetuse tegevusi integreerida otse kehalise kasvatusega ja teha lehtede leidmist nt aja peale või teatevõistluse raames. 
 
bottom of page